XXIII Dzień Papieski - SPGromadka

Przejdź do treści
W dniu 25.10.2023 o godz. 10.45 na sali fitness zebrała się społeczność szkolna, aby po raz kolejny uczcić pamięć świętego Jana Pawła II, pierwszego w historii Papieża – Polaka, pierwszego w historii Papieża – Słowianina, o którym tak pisał w jednym ze swoich proroczych wierszy nasz wieszcz narodowy Juliusz Słowacki:

 
Pośród niesnasków Pan Bóg uderza
w ogromny dzwon,
dla słowiańskiego oto papieża
otwarty tron…”
 
Zgromadzona publiczność mogła pogłębić swoją znajomość osoby oraz nauczania Jana Pawła II, dzięki spektaklowi słowno – muzycznemu, który został przygotowany, przez uczniów naszej szkoły. W trakcie przedstawienia bardzo mocno zostało uwypuklone, że Jan Paweł II jest owocem polskiej ziemi, która od czasu Chrztu Polski w 966 roku wyrosła
z „wiary i krwi”, wydając wybitnych władców, książąt, królów, niezwykłych malarzy, kompozytorów, muzyków, poetów, świętych i błogosławionych, tyle  pokoleń wiernych Bogu i Ojczyźnie, aż do przelania krwi i oddania swego życia. Na zamontowanej tablicy multimedialnej można było zobaczyć najsłynniejsze postaci z naszej historii w trakcie piosenki „O ziemio Polska, ziemio ojczysta…”
 
Tegoroczny XXIII Dzień Papieski przeżywamy pod hasłem: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.  W związku z tym prowadzący przedstawienie przypomnieli zebranym, że święty Jan Paweł II w czasie całego swego pontyfikatu wzywał wszystkich ludzi dobrej woli, aby budowali cywilizację życia. A wielce wymownym przykładem takiej postawy, która wybiera życie nawet wbrew śmierci jest rodzina Ulmów z Markowej, która w czasach okupacji i grozy śmierci niosła pomoc i ratunek dla potrzebujących i ukrywających się rodzin żydowskich. Przez piętnaście miesięcy w domu Ulmów znalazło schronienie 16 osób. Donos złożony na posterunku żandarmerii w Łańcucie zniszczył  to trudne konspiracyjne życie kilku rodzin. Wszyscy ponieśli śmierć. Okupacja niemiecka i donos uruchomiły machinę śmierci.
Zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć na tablicy multimedialnej zdjęcie całej rodziny Ulmów i wysłuchać wiersza, dzięki czemu mogli lepiej pojąć, że kluczem do zrozumienia tego, co zrobili Wiktoria i Józef Ulmowie nie była ich męczeńska śmierć, bo z całą pewnością nie chcieli umierać. Nie był też sam fakt ukrywania Żydów, choć było to bezsprzeczne bohaterstwo. Lecz kluczem było ich codzienne, ciche, dobre, zwyczajne życie, które wydało owoc nadzwyczajnej gościnności w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach i otwarcia na ludzi potrzebujących pomocy. W nawiązaniu do postawy Ulmów idealnie pasowały słowa piosenki, która potem zabrzmiała: „Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by móc człowiekiem się stać…”
 
Po tym mocnym fragmencie spektaklu na temat bohaterskiej postawy rodziny Ulmów
na telebimie ukazało się zdjęcie Jana Pawła II w białym stroju na tle majestatycznych gór oraz zabrzmiała pieśń: „Biały Pasterzu”, nawiązująca do górskich wypraw naszego wielkiego Rodaka, której motywem przewodnim były słowa:
 
„Biały Pasterzu z gorącym sercem,
Ojcze święty zawołaj raz jeszcze:
Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój!
i odnowi ziemię.
 
Było to echo słów Jana Pawła II, które wygłosił podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Zostały one przywołane w krótkiej prezentacji multimedialnej. I zaraz potem zgromadzona widownia wysłuchała pieśń: „Duchu święty, obudź mnie do wiary…”,
w refrenie której pojawiają się słowa: „Duchu, odnów we mnie Twoje dary, ożyw ,co jeszcze martwe jest”. Ostatnim punktem przedstawienia był wspólny śpiew ulubionej pieśni Jana Pawła II, czyli „Barki”.
 
           Na zakończenie zabrał głos ksiądz Dariusz Andrzejewski, proboszcz parafii Gromadka, który w gorących słowach podziękował wszystkim za udział w tej uroczystości; szczególne słowa podziękowania zostały dedykowane młodym artystom oraz paniom Marii Obajtek i Elżbiecie Rozpędowskiej za trud włożony w przygotowanie tego spektaklu. Słowa podziękowania należą się także panu Piotrowi Gnyszka za profesjonalną obsługę świateł oraz sprzętu multimedialnego.
 
Elżbieta Rozpędowska
Szkoła Podstawowa
ul. Sikorskiego 19
59-706 Gromadka
telefon +48 757382439

zsgromadka@gmail.com
Robert Furman
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści